Detail inscenace

At the Waters of Lethe

Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské
Soubor: Extra akce - opera
Scéna: COOLTOUR, Ostrava
Premiéra: 28.6.2016
Popis:

Řeckořímská mytologie se zápletkou 20. století

Autor/ři: Idin Samimi Mofakham

Inscenační tým

Inscenační tým

Libreto
Dirigent
Režie
Scéna
Hudba

Obsazení

Obsazení

2015/2016

Lethé
Carlo Gesualdo da Venosa
Alfred Schnittke
Robert Schumann
Edward Mordake

Představení

Seznam představení

Datum Začátek Místo Typ
Detail
28.6.201619:00COOLTOUR, OstravaPremiéraDetail

Fotogalerie

Fotogalerie

Popis

Popis

Představení je součástí festivalu NODO / Dny nové opery Ostrava 2016

 
I. S. Mofakham a M. Kosecka spojují ve své nové opeře At the Waters of Lethe (U vod Léthé) řeckořímskou mytologii se zápletkou zasazenou do 20. století. Léthé patří v řecké mytologii mezi pětici řek a je známá též jako ameles potamos, řeka zapomnění – každý, kdo se z ní v podsvětí napije, ztratí paměť. Všechny postavy opery existují v blíže neurčeném světě, kde se Léthé chystá vynést rozsudek nad jejich konáním. Ačkoli se Léthé nedá jednoduše ztotožnit s bohyní spravedlnosti (je něčím víc), otevírá možnost posoudit jejich skutky na mnoha úrovních, zvážit a interpretovat pohnutky, jimiž se na své životní pouti řídili. Spolu s otázkou Proč?, kterou opera nastoluje jako své hlavní téma, vyvstává ještě druhá, všem známá: Jednal jsem správně?
 
 
 
 
 
 
30 minut před představením se koná úvod k operám s autory a /nebo inscenačním týmem
 
Íránský skladatel, muzikolog a sound artist Idin Samimi Mofakham (1982) ukončil studium muzikologie a skladby v Arménii. Je stálým členem Íránské společnosti skladatelů, vyučuje na vysokých hudebních školách v Teheránu. Spolu s Martynou Koseckou založil v roce 2013 Spectro Centre for New Music. Komponuje většinou pro komorní ansámbly a vychází z tradiční a lidové hudby Íránu. Spolupracuje s výtvarníky a autory videí a vytvořil již několik zvukových instalací pro výstavy v Íránu.
 
Martyna Kosecka (1989) studovala na Krakovské hudební akademii (kompozice, dirigování). V Záhřebu vyhrála Mezinárodní skladatelskou soutěž pětiminutové opery (2015). Je laureátkou Národní skladatelské soutěže Zygmunta Mycielského. Její skladby se hrály na Varšavské jeseni, na AudioArt Festival a aXes v Krakově, na festivalu SoundScreen v Bydgoszczi, na Ostravských dnech 2013 a 2015, na rakouském festivalu IMPULS 2015 aj. V rámci Spectro Centre for New Music objevuje dosud neznámé mladé umělce a snaží se o prosazování jejich hudby. 

V anglickém originále s českými titulky

Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.

 

 

 

 

Sponzoři a partneři:
Sponsors and partners
Sponsors and partners
Sponsors and partners
Sponsors and partners
Sponsors and partners
Sponsors and partners
Sponsors and partners